ROP Tanı ve Tedavi Merkezi
07 Kasım 2019

PREMATÜRE RETİNOPATİSİ (ROP) TANI VE TEDAVİ MERKEZİ

     ROP erken doğan bebeklerde gözdeki ağ (retina) tabakasındaki damar gelişimi tamamlanmadığı için anormal damar gelişimleri oluşur ve bunun sonucunda körlükle sonuçlanabilecek kanama, skar dokusu ve retina tabakalarında ayrılma (retina dekolmanı) gelişebilir. Fakat bu anormal damarlar çoğunlukla geriler, bebeklerin sadece yaklaşık % 10’unda tedavi gerektirecek kadar ilerleme olur.

     ROP genellikle 32 haftadan küçük ve 1500 gr altı düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerde görülür. Doğum sonrası küvözde ek oksijen tedavisi gerektiren bebeklerde risk daha yüksektir.

     Bu nedenle 32 haftadan küçük ve 1500 gr altı doğan tüm bebekler ile 32 haftadan büyük ve 1500 gr üstü doğmasına rağmen kardiyopulmoner destek tedavisi uygulanmış veya “bebeği takip eden klinisyenin ROP gelişimi açısından riskli gördüğü” erken doğan bebeklerin doğumdan sonraki 4-6 hafta içinde (en erken 30. haftada) ROP tarama muayenesi yapılmalıdır*. Bu muayeneler sonrası ROP tanısı konulan bebekler evrelerine göre gerekli aralıklarla retinal damar gelişimi tamamlanana kadar takip edilmektedir.