Bebek Dostu Hastane
17 Temmuz 2023

KOCAELİ DERİNCE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ


x16.jpg

BEBEK DOSTU HASTANE NE DEMEK?

Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik sağlık bakanlığının çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti verilen hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 'Bebek Dostu' hastaneler programı başlatılmıştır. Doğum hizmeti verilen hastanelerde gebelikten itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler 'Bebek Dostu Hastane' ünvanını almaktadır.Hastanemize Sağlık Bakanlığı tarafından 1995 yılında Bebek Dostu Hastane ünvanı verilmiştir.1995 yılından bu yana Bebek Dostu Hastane olarak tüm personele emzirme danışmanlığı eğitimi düzenli olarak yapılmaktadır.
Hastanemizin amacı t
üm doğan bebeklerin anne sütü almasını ve bu sayede kendine güvenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamaktır.Ayrıca annelere verilen eğitimlerle sorunsuz bir emzirme dönemi sağlayarak anne bebek ilişkisini güçlendirmektir.

x15.jpg

BEBEK DOSTU HASTANE KRİTERLERİMİZ

1. Emzirme politikamız tüm sağlık personeli tarafından bilinmektedir.

2.Tüm sağlık personeli anne sütü ve emzirme konusunda eğitilmiş ve gerekli sertifikalar alınmıştır.

3.Hamilelere anne sütü, emzirme ve gebe beslenmesi hakkında eğitim yapılmaktadır. bu program çerçevesinde gebe okulu eğitimi, loğusa eğitimleri düzenli olarak hastanemizde verilmektedir.

4.Doğum sonrası öncelikli hedefimiz bebeklerin annesiyle tensel temasını başlatıp, en fazla yarım saat içerisinde emzirmeye başlanmaktadır. Hatta doğumu yaptıran ekip tarafından epizyo dikimi sırasında bebek anne üzerine yatırılarak anne bebek arası tensel temas sağlanmaktadır.

5.Tıbben gerekli olmadıkça yeni doğanlara anne sütü dışında gıda verilmemektedir.

6.Anne ve bebeğin aynı odada kalması sağlanmaktadır.

7.Bebek her istediğinde emzirme teşvik edilmelidir.

8.Emzirilen bebeklere yalancı meme, emzik ve biberon verilmemekte, riskleri konusunda aileler bilgilendirilmektedir.

9.Anneler kadın doğum servisinde loğusa eğitimi alıp taburcu olduktan sonra tekrar hastaneye çocukları için başvurduğunda anne sütüyle ilgili eğitimleri tekrar pekiştirilmelidir.

10.Taburcu olan annelere bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi,devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda bilgilendirilmektedir.

11.Kurumun tüm birimlerinde bebek formüllerinin hazırnlanması ile ilgili uluslararası yasa benimsenmiş ve uygulanmaktadır.


                                     IMG_6172.JPG


''Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı'' kapsamında SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi  
Alikahya ve Merkez Bina Yenidoğan Yoğun Bakım ünitelerinin Bebek Dostu Hastane olabilmeleri için gerekli uygulamaları tamamlayarak
2018 yılında ''Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Hastanesi'' ünvanı almıştır.

Anne Dostu Hastane ünvanına da sahip hastanemiz gebelikten itibaren anne adaylarına anne sütü ve emzirmenin önemi konusunda bilgilendirme yapıp , doğumdan sonra tüm annelere bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle tüm personellerin eğitimlerinin devamlılığını sağlayarak 
Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Hastane çalışmalarımız devam edecektir.